- O MNĚ-

Jmenuji se Vít Navrátil a přestože jsem vystudoval vysoké školy se zaměřením na sport a obchod, nakonec jsem se rozhodl jít trochu jinou cestou a tvořit. Začal jsem se zajímat o design, zejména počítačovou grafiku, animaci a postupně jsem došel až k designu nábytku a malbě obrazů.

 

Soustředit se pouze na jednu činnost dokola a jedním způsobem není to, co mi sedí. Samozřejmě někdy člověk nemá na výběr, ale časem vždy přichází stereotyp, vytrácí se originalita a tím pro mě i smysl a poutavost. Sice to přináší mnoho nevýhod, ale také adrenalin v tom, co přijde příště. Chci hledat nové cesty, v obrazech  barevnost, jiný vizuální prvek nebo myšlenku, u nábytku podstatu funkčnosti  a designu. U všeho, co dělám chci ale také zanechat rozpoznatelný charakter tvorby a to lze buď prvoplánově např. uměle dosazovat opakovaně stejný motiv, což odmítám, nebo celkovým pojetím tvůrčí činnosti na pocitové úrovni, o což se snažím.

Proto stavím na různorodých základech, které spolu na první pohled nemusí souviset a přesto mají mnoho společného a jak doufám, budou mě nutit stále o všem přemýšlet..

V malbě používám výhradně akrylové barvy, které rychle schnou a dobře se překrývají. Ale už se těším, že i to začnu občas měnit.

Ve spontánním realismu zachovávám technickou náročnost s dobrou úrovní přenesení reality. Tóny barev volím až do  křídových odstínů tak, aby si sice uchovaly barevnost, ale nenarušovaly v kontextu celkový design. Obraz totiž nikdy nechápu pouze jako samostatný objekt, ale jako jednu ze součástí interiérového designu.

V abstraktní malbě se ještě víc soustředím na lehké zařazení do celkového designu a téměř výhradně obrazy realizuji až podle barevné koncepce souvisejícího prostoru. Využívám jemné tóny zemitých barev, které se lehce sladí a na plátno se snažím vnést složitost grafických detailů v jednoduché struktuře  hlavních vizuálních prvků.

V přeměně odpadních materiálů pak vidím kromě nutnosti stále nového kreativního nahlížení na věci kolem nás i principiální a ekologickou hodnotu. Tento přístup mi nepřipadá jako přehnaný eko-marketing, ale jako udržitelný rozvoj s minimem odpadu a jiných ekologických následků. Proč nevyužívat lidskou výrobu opakovaně? Nechci prostě plnit naše životní prostředí dalšími a dalšími nepotřebnými věcmi. Dřív nebo později je stejně budeme muset zrecyklovat a na jejich výrobu  teď musíme zbytečně těžit nové suroviny. Jiná cesta z mého pohledu nedává ekologicko - ekonomický smysl. Výroba ze starých materiálů není ekonomicky levnější, není méně složitá a nezaměstná méně lidí, spíše naopak. Ovšem počítá již v základu s mnohem menším dopadem na naše životní prostředí.

© Vit Navratil 2019
 Telefon: +420 774 110 784
E-mail: info@navratilart.com
  • Facebook - Gray Circle
  • Instagram - Gray Circle